کانون اندیشه جوان

فتوای امام در ارتداد سلمان رشدی نظام سلطه را به چالش کشید

استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت:‌ فتوای امام راحل در حکم ارتداد سلمان رشدی از جنس هجمه معنایی بود که همه باورها و گفتمان نظام سلطه را به چالش کشید.
به گزارش روابط عمومی کانون اندیشه جوان، دکتر روح الامین سعیدی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه امام صادق(ع) و سردبیر مجله عصر اندیشه در اولین نشست از نشست‌های علمی با عنوان «ماجرای شیطانی» با محوریت صدور فرمان ارتداد سلمان رشدی توسط امام خمینی (ره)، درباره حواشی صدور فتوای امام راحل گفت: تاثیر صدور فتوای حکم ارتداد سبب شد جهان غرب متوجه تفاوت‌های اندیشه‌ای و معنایی بین نظام اسلامی و نظان اندیشه‌ای غرب شود.
وی با بیان اینکه سال ۱۹۸۹ فتوای امام راحل صادر شد، عنوان کرد: این فتوا برای مردم ما مساله غریبی نبود و در گذشته هم برای آنها سابقه داشته است، برای جامعه ایرانی مساله نهادینه بود اما برای نظام بین‌الملل مساله غریبی بود؛ زیرا تا پیش از این حاکمیت گفتمان غربی منجر شده بود که همه انسان‌ها در دنیا تحولات نظام جهانی را از منظر انسان غربی ببینند اما در این سال با مفهوم فتوا مواجه می‌شوند که یک رهبر دینی در کشور خود فتوایی را اعلام می‌کند که مولف کتاب شیطانی سلمان رشدی باید کشته شود؛ این حکم حتی برای روشنفکران غربی هم شوک‌برانگیز بود. جالب است که بدانید این کلمه بلافاصله وارد ادبیات زبان انگلیسی می‌شود بدون اینکه معادلی داشته باشد.
استاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه مقابل فتوای امام راحل در دنیا مواضع مختلفی گرفته شد، اظهار کرد: برای کسانی که پیرو انق