کانون اندیشه جوان
18 نوامبر

نشست نقد و بررسی رمان «مرد پشت روزنامه» برگزار شد

موضوع : فرهنگ و هنر

به گزارش روابط عمومی کانون اندیشه جوان، جلسه نقد و بررسی “رمان مرد پشت روزنامه” از آثار منتشر شده کانون اندیشه جوان با حضور قاسمعلی فراست،  مصطفی جمشیدی و محبوبه زارع (نویسنده رمان) برگزار شد.

 

 

 

محبوبه زارع، نویسنده رمان “مرد پشت روزنامه” در رابطه با چرایی پرداختن به موضوع میانمار در این رمان گفت: با توجه به مطالعه گسترده در زمینه پروتکل‌های یهود و بحث های مربوط به  صهیونیسم به همراه تحقیق در رابطه با موضوع هولوکاست به داستان بلندی برخورد کردم که برخی موضوعات در رابطه با وقایعی همچون هولوکاست را در قالب داستان به خوبی ترسیم کرده بود و باورپذیری خواننده را افزایش می‌داد. وی در ادامه تصریح داشت: من پس از برخوردم با موضوع یک داستان تاریخی این موضوع را کشف کردم که رمان و داستان چقدر می تواند تاثیرگذار باشد.

زارع تاکید کرد: بعد از کشتار مسلمانان میانمار در سال ۱۳۹۲ صحنه ای را از این کشور دیدم که مادری فرزند کشته شده‌اش را در آغوش گرفته بود و به جایی می برد تا بوداییان این بچه را نسوزانند. با دیدن این صحنه دگرکونی خاصی پیدا کردم و برای اتصال این موضوع با پژوهش‌های یهود شناسی که داشتم  تصمیم به نوشتن این رمان کردم که در حدود سه ماه رمان را با عنوان “مرد پشت روزنامه” به پایان رساندم.

مصطفی جمشیدی با تاکید بر حساس بودن نقش نویسندگان و هنرمندان در ترسیم مسایل و وقایع پیرامونی تصریح کرد: من اعتقاد دارم نه هنر تجسمی ما نه هنرمندان ما به این کشتار چندین هزار نفری درمیانمار به خوبی نپرداختند یکی از وظایف هنر این است که آنچه در طبیعت عادی قابل شناخت است اما مشهود نیست را به جامعه معرفی کند و به عقیده من این کتاب اگر چه گونه سیاسی است اما این شاخصه را دارد.
جمشیدی گفت :هنر رمان نیاز به یک فلسفه زیبایی شناختی دارد که این هم بر اثر مرور زمان به دست می آید و در اثر ارتکاز در موضوعات اجتماعی صورت می گیرد. وی تاکید کرد: به قدری باید  هنرهای گوناگون را مورد مطالعه قرار داد تا آن شاخک‌هایی که تمیز دهنده یک مولفه زیبا از زشت در ذهن هنرمند است شکل بگیرد و آن را به خوبی تداعی نماید.

این نویسنده تاکید کرد: کتاب مرد پشت روزنامه، به موضوع افرادی که از بی پناهی رنج می برند اشاره دارد که این موضوع درفکر کودک، نوجوان و جوانی که نیاز به پناهی دارد در این جهان متلاطم به خوبی ترسیم شده است همانطور که قهرمان این کتاب از بی پناهی رنج می برد و به پدر خوانده هایی مانند صهیونیسم پناهنده شده و وادار به عمل ورزی می شود.

در ادامه جلسه قاسمعلی فراست- نویسنده و منتقد- ضمن  مهم دانستن نقش رمان در انتقال مفاهیم گوناگون گفت: اگر رمان خوبی بخواهد منتشر شود باید ویژگی هایی همچون خوش خوان بودن، به تامل فرو بردن خواننده، بازی با زمان در آن مشاهده شود که رمان «مرد پشت روزنامه» در این زمینه نمره قابل قبولی می‌گیرد.
وی ضمن مهم شمردن هنرمندانی که از دردهای بشریت صحبت می کنند گفت: هنرمند بستری ایجاد می کند که ما وقایع را بدون شک باور می کنیم و شک در وجود آن مفاهیم نیست و این بستری ایجاد می کند تا خواننده بی اختیار موضوع را باور کند.

وی تصریح داشت: موضوع باورپذیری خواننده از دو طریق قابل انتقال است یکی تجربه زیستی نویسنده در صورتی که نویسنده آن فضای داستان را از نزدیک لمس کرده باشد و دیگری توان قلم بالای نویسنده برای به تصویر کشیدن آن تجربه زیستی است که نبوغ فرد گاهی چنان فضا را برای خواننده می‌سازد که انگار تجربه زیستی در آنجا داشته است که این کتاب مرد پشت روزنامه این ویژگی را دارد.
فراست در ادامه با بیان برخی انتقادات نسبت به رمان «مرد پشت روزنامه» گفت: ای کاش خانم زارع قهرمان داستان را یک خانم انتخاب می‌کردند و بهتر بود با توجه به اینکه ایشان خودشان خانم هستند در به تصویر کشیدن روحیات یک زن در زمینه‌های عواطف و عشق راحت تر قلم می زدند و به راحتی آن عشق و عواطف ترسیم می شدند.

جمشیدی در ادامه با اشاره به متن رمان “مرد پشت روزنامه” گفت: متاسفانه مقداری شتاب زدگی در این رمان دیده می‌شود که این موضوع سبب شده است تا داستان به خوبی پرداخته نشود وی تصریح داشت: به نظر می رسد داستان به پایان نرسیده است و نحوه پایان پذیری و شخصیت پردازی داستان ناقص مانده است و حتی عملکرد داستانی برخی شخصیت ها در این داستان به طور مشهودی نامنظم است.
جمشیدی در پایان تاکید داشت: اگر قبل از چاپ این رمان مشورتی با نویسندگان و خبرگان این حرفه می شد شاید کار مستحکم تری و قابل قبول تری چاپ می شد اما با توجه به موضع داستان و زحمتی که کشیده شده است کار ارزشمندی است که با توجه به کشتار ۵۰ هزار نفری در میانمار این موضوع بسیار قابل تقدیر است که به آن پرداخته شده است.

نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این خبر نظر بدهید.

نام و نام خانوادگی

اخبار و گزارش های مشابه

نشست نقد و بررسی رمان «مرد پشت روزنامه»

منتقدان، رمان «مرد پشت روزنامه» را بررسی می‌کنند.

  • 14 نوامبر
  • 0