کانون اندیشه جوان

نشست اول: نسبت تفکیک قوا با نظام جمهوری اسلامی ایران

نشست اول: نسبت تفکیک قوا با نظام جمهوری اسلامی ایران
ساختار سیاسی حاکم در ایران بر مبنای آموزه‌های اسلام و تفسیر فقها از قرآن و سنت است. طبق این تفسیر، دو مولفه «قدرت» و «قانون» هر دو از خدای واحد سرچشمه می‌گیرد و از طرف خداوند به پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصوم می‌رسد و پس از غیبت امام دوازدهم به فقها انتقال می‌یابد. بنابر این ولیّ فقیه در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی بر اساس مشروعیت دینی حکومت می‌کند و نسبتی با قدرت و قانون خودبنیاد غربی ندارد.

پس از انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران در عین اینکه بر مبنای نظام سیاسی ولایت فقیه اداره شده است، اما نظام تفکیک قوای سه گانه را نیز پذیرا شده است. تفاوت‌های ماهوی این دو اندیشه (ولایت فقیه و تفکیک قوا)، سازگار شدن با یکدیگر را در ظاهر ناممکن می‌سازد. برخی معتقدند ولایت فقیه با نظام تفکیک قوای مدرن قابل جمع است و کارآمدی خود را در طول انقلاب اسلامی ثابت کرده است. اما مخالفان این نظر معتقدند مبنای نظام دینی ولایت فقیه با تفکیک قوا کاملا متفاوت است و همین امر باعث بعضی مشکلات در ساختار سیاسی ایران شده است.

در همین راستا در کانون اندیشه جوان قصد داریم تا در روز چهار‌شنبه ۵ آبان ماه ساعت ۲۱ با حضور علی فتاحی زفرقندی در نشستی مجازی تحت عنوان «نسبت تفکیک قوا با نظام جمهوری اسلامی ایران» در صفحه اینستاگرام کانون اندیشه جوان به نشانی canoon_org@  به گفتگو بپردازیم.

  • 62
  • 0

نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این خبر نظر بدهید.

نام و نام خانوادگی

رویدادهای مشابه

26 اکتبر
نشست مجازی ولایت فقیه و تفکیک قوا

نشست مجازی ولایت فقیه و تفکیک قوا

این نشست با حضور علی فتاحی زفرقندی و محمدجواهری طهرانی روزهای چهارشنبه

26 اکتبر
نشست دوم: مبانی و زمینه های شکل گیری اندیشه تفکیک قوا در اروپا

نشست دوم: مبانی و زمینه های شکل گیری اندیشه تفکیک قوا در اروپا

این نشست پنج‌شنبه 6 آبان ماه ساعت 21 با حضورمحمد جواهری طهرانی در صفحه