کانون اندیشه جوان

نشست سوم: آیا اسلام می تواند سکولار باشد؟

نشست سوم: آیا اسلام می تواند سکولار باشد؟


سکولاریسم به معنای خارج کردن تعالیم دینی از ساحت مدیریت حیات اجتماعی است. یکی از ادعاهای مطرح‌شده از سوی مسلمانان سکولار این است که دین و سیاست اهداف جداگانه‌ای دارند. دین وجهه توجه خود را به عالم آخرت معطوف کرده و آموزه‌های خود را در نسبت با عالم آخرت تنظیم کرده است؛ در حالی که سیاست، بر محور قدرت شکل گرفته و توان خود را صرف خوشبختی و موفقیت در دنیای کنونی کرده است. برای بررسی نسبت اسلام با سکولاریسم باید اهداف دین و نسبت دین با سیاست را مورد توجه قرار داد. بهترین منبع برای روشن کردن اهداف دین، قرآن و احادیث است
.

بر خلاف دیدگاه سکولارها، از دیدگاه قرآن هدف دین منحصر به امور روحانی و اخروی نیست؛ بلکه بر اساس آیات قرآن، بسیاری از اهداف دین اهدافی اجتماعی و مربوط به مناسبات این جهانی است. برای مثال بر اساس آیه ۲۵ سوره حدید، یکی از اهداف مهم بعثت پیامبران و نزول آموزه‌های الهی، برقراری عدالت اجتماعی در میان مردمان جامعه است. برقراری عدالت اجتماعی یک امر اخروی نیست؛ بلکه بطور مستقیم به امر سیاست مربوط می‌شود. بر همین اساس تلاش خواهد شد تا به بررسی نسبت اسلام و سکولاریسم بر مبنای منابع اصلی دین اسلام پرداخته شود.

در همین راستا در کانون اندیشه جوان قصد داریم تا در روز سه‌شنبه ۹ آذر ماه ساعت ۲۱ با حضور سیدسجاد ایزدهی در نشستی مجازی تحت عنوان «آیا اسلام می تواند سکولار باشد؟» در صفحه اینستاگرام کانون اندیشه جوان به نشانی canoon_org@  به گفتگو بپردازیم.

  • 69
  • 0

نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این خبر نظر بدهید.

نام و نام خانوادگی

رویدادهای مشابه

27 نوامبر
نشست دوم: اسطوره خشونت مذهبی

نشست دوم: اسطوره خشونت مذهبی

این نشست دو‌شنبه 8 آذر ماه ساعت 21 با حضور سجاد صفار هرندی در نشستی مج

27 نوامبر
نشست اول: بنیان های الهیاتی سکولاریسم در غرب

نشست اول: بنیان های الهیاتی سکولاریسم در غرب

این نشست یک‌شنبه 7 آذر ماه ساعت 21 با حضور عبدالحسین خسروپناه در صفحه