کانون اندیشه جوان

نشست چهارم: انقلاب اسلامی و روند سکولاریسم

نشست چهارم: انقلاب اسلامی و روند سکولاریسم

در سال‌های اخیر، بحث از کارنامه حکمرانی جمهوری اسلامی به یکی از مسائل مهم در آرا و نظرات  متفکران تبدیل شده است. یکی از شاخه‌های این بحث، موضوع کمیت و کیفیت دین‌داری در جامعه ایران پس از انقلاب اسلامی است. در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد. عملکرد جمهوری اسلامی در دهه‌های پیشین باعث افزایش کمی و کیفی دین‌داری در میان مردم شده است و دیدگاه دوم معتقد است برقراری حکومت دینی پس از انقلاب اسلامی، موجب کاهش کیفیت دین‌داری در میان افراد جامعه شده و به عرفی‌شدن بسیاری از امور دینی منجر شده است.

طرفداران دیدگاه دوم معتقدند که از نظر عقلی و کلامی نمی‌توان انتظار زیادی از حکومت اسلامی برای تحقق دین‌داری در جامعه داشت و این امر دو عامل مهم دارد. عامل نخست، غیبت امام عصر (عج) و عدم حضور معصوم مبسوط الید در جامعه است. بر این اساس ضرورت اصلی دین‌داری، هدایت است و عامل اصلی در هدایت جامعه، امام معصوم مبسوط الید است. عامل دوم، ظهور و بسط مدرنیته است. بر این اساس در دو قرن پیشین جریان مدرنیته به عنوان یک رقیب قدرتمند برای تمدن اسلامی ظهور کرده و روز به روز گسترش پیدا می‌کند. سایه مدرنیته بر جهان آنقدر سنگین است که امکان عبور از مدرنیته در عصر غیبت امام عصر (عج) تقریبا ناممکن است.

در همین راستا در کانون اندیشه جوان قصد داریم تا در روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه ساعت ۱۸ با حضور علیرضا شجاعی زند و بیژن عبدالکریمی در نشستی مجازی تحت عنوان «انقلاب اسلامی و روند سکولاریسم» در صفحه اینستاگرام کانون اندیشه جوان به نشانی canoon_org@  به گفتگو بپردازیم.

  • 82
  • 0

نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این خبر نظر بدهید.

نام و نام خانوادگی

رویدادهای مشابه

27 نوامبر
نشست سوم: آیا اسلام می تواند سکولار باشد؟

نشست سوم: آیا اسلام می تواند سکولار باشد؟

این نشست سه‌شنبه 9 آذر ماه ساعت 21 با حضور سیدسجاد ایزدهی در صفحه اینس

27 نوامبر
نشست دوم: اسطوره خشونت مذهبی

نشست دوم: اسطوره خشونت مذهبی

این نشست دو‌شنبه 8 آذر ماه ساعت 21 با حضور سجاد صفار هرندی در نشستی مج